V tomto článku si představíme různé maskovací vzory, jimž dala historie vzniknout.

Předtím, než se taktika boje dostala tam, kde je dnes, probíhaly bitvy s nástupem střelného prachu převážně na rozlehlých pláních, kde se proti sobě nepřátelské armády postavily. Tehdy maskování nebylo vůbec třeba, polní stejnokroje hráli rozličnými barvami. Důvodem byl odlišení vlastních vojáků od nepřátel. První kdo odložil pestrý oděv byli stopaři a průzkumníci. Až při britském kolonizování Indie tehdejší velitelé pochopili, že pestré barvy jsou jedním z důvodů vysokých ztrát. Tehdy Britský armáda přišla s oděvem s jemnou hnědo-zelenou barvou tzv. Khaki.

Po vzoru Velké Británie i další armády upustily od pestrých barev a zavedly zeleno-hnědo-šedé oděvy. Na počátku první světové války už krom Francie všechny mocnosti používali stejnoroje v nenápadných barvách. Francouzští vojáci se tak stávali častými terči moderních a přesných pušek.

V roce 1915 většina mocností začala řešit i další účinnost maskování a zakládaly speciální sbory pro vývoj kamuflážních oděvů. První maskovací oděv zavedla Italská armáda v roce 1929 tzv. "Mimetico telo". Následovala je v roce 1938 Německá armáda se svým "Buntfarbenaufdruck 31".

Během druhé světové války se už v různé míře oběvovali maskovací oděvy u většiny armád. U Britů tzv. "Denison Smock", američané měli "Duck hunter", od té doby jakoby se s maskovacími potisky roztrhl pytel.


Jelikož maskovacích vzorů je opravdu mnoho, jsou v našem článku zařazeny do skupin podle toho, která země (skupina zemí) je vyvinula nebo jestli pro ni byl daný vzor důležitý k vývoji maskování.
Zdroje:
Vysadkari a pruzkumnici Ceskoslovenske a Ceske armady Blahout P. a Konicek M
Kamuflážní uniformy Sovětského svazu a ruska od 1937 dodnes
www.valka.cz
www.kamouflage.net
www.wikipedia.org
www.bushcraftuk.com
Webové stránky a veškerý jejich obsah jsou majetkem spolku Teiwaz, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v roce 2015